Deze week kondigde Valve de Steam Deck aan, een soort van mobiele pc, die erg veel wegheeft van een Switch. Het draait op SteamOS en het is de bedoeling dat je jouw Steam-games ‘gewoon’ op dit interessante apparaat kunt spelen. Net zoals Nintendo’s Switch kun je de Steam Deck als handheld gebruiken, maar ook aan je tv koppelen.
Het klinkt allemaal erg goed en eerlijk gezegd ziet de Steam Deck er mooi uit, maar er blijven veel vragen staan. Naast de gebruikelijke vragen over de besturingsmogelijkheden en type opslag is de belangrijkste vraag: hoe krachtig is zo’n Steam Deck nu eigenlijk?
Nee, wij hebben nog geen mogelijkheid gehad het apparaat zelf in de hand te houden, maar als je de mensen mag geloven die dat wél hebben gedaan, dan is het goed om te weten dat de Steam Deck goed in de hand ligt. De manier waarop je deze handheld/console-hybride vasthoudt heeft erg veel weg van de Wii U-controller, die er onhandig uitzag, maar erg lekker in de hand lag. Daarnaast zijn er aan beide kanten van het scherm twee touch-pads, die het werk van de keyboard-muis-combinatie over moet nemen en je daarnaast makkelijk moet laten ’typen’.
De Steam Deck komt in verschillende versies, maar het enige verschil tussen deze versies is de opslagcapaciteit (SSD). Verder zijn deze versies van binnen en buiten identiek aan elkaar. De SSD is onvervangbaar, maar je kunt wel een microSD cart in het apparaat stoppen. Hierdoor heb je meer opslag en het schijnt ook mogelijk te zijn om de spellen vanaf de MicroSD te spelen.
De vergelijking met PlayStation 5 en Xbox Series S/X
Het is fijn dat de Steam Deck al deze fijne features heeft, maar wij willen natuurlijk weten in hoeverre wij alle Steam-games hierop kunnen spelen en om dat voor elkaar te kunnen krijgen moet het apparaat wel krachtig zijn. Qua uiterlijk en concept wordt de vergelijking met Nintendo’s Switch natuurlijk snel gemaakt, maar Valve’s hybride is veel krachtiger. Het is dan ook veel interessanter om de Steam Deck te vergelijken met de nieuwste consoles van Microsoft en Sony, Xbox Series S/X en PlayStation 5.
De custom APU van AMD bevat zowel de CPU als GPU, waarbij gebruikt wordt gemaakt van AMD’s Zen 2 architectuur. Daarnaast heeft het 4 cores die tussen 2.4 en 3.5 GHz kunnen draaien, terwijl men met AMD’s Simultaneous Multi Threading-technologie theoretisch tot 8 cores kan komen. Xbox Series/S/X en PlayStation 5 gebruiken ook Zen 2, maar hebben daarnaast 8 cores (PS5 3.5 GHz, Xbox Series S 3.4 GHz, Xbox Series X 3.8 GHz).
Let er wel bij op dat de Steam Deck waarschijnlijk niet constant 3.5 GHz gaat draaien wegens de onvermijdelijke hitte en de batterijduur. Toch is het handig dat men voor de Simultaneous Multi Threading-technologie is gegaan, waardoor veeleisende games op 8 cores kunnen blijven draaien en dat komt de performance ten goede.
De GPU heeft 8 Compute Units, die tussen 1 en 1.6 GHz draaien en volgens Valve heeft het apparaat ongeveer 2 TFLOP’s en je hoeft geen rekenwonder zijn om te zien dat het aantal TFLOP’s een flink stuk lager is dan die van PlayStation 5 (rond 10 TFLOP’s) en Xbox Series X (rond 12 TFLOP’s). Het komt dichterbij Xbox Series S (4 TFLOP’s). Nu zeggen TFLOP’s niet alles, maar voor een handheld zijn dit gewoon bizar goede specs.
De Steam Deck heeft 16GB LPDDR5 geheugen, draaiend op een frequentie van 5500 MHz en wordt als centrale resource pool gebruikt door zowel de CPU als GPU. PlayStation 5 en Xbox Series X hebben ook 16 GB geheugen, maar in plaats van LPDDR5 hebben zij GDDR6. Het is helaas nog lastig te zeggen hoe snel de SSD’s zijn in de Steam Deck, maar het apparaat komt in drie varianten, waarbij ze allemaal gebruik maken van 64 GB eMMC flash-geheugen. Daarnaast hebben de twee duurdere varianten een extra geheugen van 256 of 512 GB NVMe SSD’s, maar weten we dus nog niet hoe snel die zijn. Deze zijn niet vervangbaar, helaas.
Minder krachtig, maar kleiner
Het zal geen verrassing zijn dat Valve’s Steam Deck krachtiger is dan de Switch, maar minder krachtig is dan de ‘next-gen’-consoles van Sony en Microsoft. Houdt er wel rekening mee dat de games uiteindelijk in 720p zullen worden afgedraaid en dat er kracht genoeg is om daarbij de nodige toeters en bellen te kunnen aanzetten op grafisch gebied. Hoe dit allemaal in de praktijk gaat uitpakken is een kwestie van afwachten, maar dat deze handheld/console hybride met pc-games een interessant apparaat is om in de gaten te houden, lijkt ons logisch.
Update: Zoals een oplettende lezer al correct opmerkt, zijn de SSD’s wel vervangbaar, maar is het niet de bedoeling dat consumenten dat doen en je garantie vervalt na het verbreken van de zegel.
1,1K


2 comments
De SSD is wel vervangbaar heeft Gabe van valve laten weten. Enkel is dit gewoon niet de bedoeling dat gebruikers dit doen. Maar het kan. Enkel zal het de garantie doen vervallen.
Dank je wel, je hebt gelijk. We hebben het gelijk gemeld in een update.