Zaterdag 19 september zijn tijdens de Awards Ceremony van de 27ste editie van Film by the Sea in Vlissingen, de prijswinnaars van de diverse competities bekend gemaakt.
De Film & Literatuur Award, de belangrijkste competitie op Film by the Sea, is gewonnen door Bergers van Sophie Deraspe. De eervolle vermelding in deze competitie gaat naar: Das Verschwinden des Josef Mengele van Kirill Serebrennikov.
De International Student Jury Award ging naar Where the Wind Comes From van Amel Guellaty. De Jongerenjury Award gaat naar Nawi van: Vallentine Chelluget, Apuu Mourine, Kevin Schmutzler, Tobias Schmutzler.
Het vaste programmaonderdeel Zeeuws Licht is een belangrijk onderdeel van het festival en dit zijn de winnaars van dit jaar:
Korte Documentaire Zeeuws Licht
De Muziek – Pien Vroonland
Zeeuwse korte fictie
A Perfect Night – Angelo Raaijmakers
Beste Lange Documentaire
Mijn Broer – Koert Davidse
Winnaar Film & Literatuur Award: Bergers
Bergers film is Sophie Deraspe’s adaptatie van ‘D’où viens tu, berger?’, de memoires van Mathyas Lefebure uit 2006. Cast en crew filmden op locatie tijdens de transhumance: het seizoen waarin vee lopend van de ene naar de andere locatie wordt gebracht.
Een Canadese reclameman uit Montréal gooit het roer volledig om. Hij wil een eenvoudig leven gaan leiden als schaapsherder in de Franse Alpen, ook al weet hij niets over het eeuwenoude vak. Dat doet hij samen met de eveneens onervaren ambtenaar Élise, die daarvoor prompt haar baan opzegde. Samen met achthonderd schapen en één border collie trekt het tweetal een zomer lang de prachtige maar weerbarstige bergen in.
De hoofdpersonen brengen levens veranderende maanden door tussen de dieren en midden in de natuur. Die is prachtig, maar heeft ook zijn grillige kanten. Zo ontdekken ze in de praktijk hoe mooi en waardevol, maar ook hoe ongelofelijk zwaar werken op het land is.
Quote uit het juryrapport: Een film die een wereld opent waarin we graag 113 minuten rondkijken, met prachtige landschappen en een liefdesgeschiedenis tussen twee mensen die op zoek zijn naar een nieuwe manier van leven. Een film die een romantisch ideaal evoceert zonder zoetsappig te worden en een documentaire-achtige inkijk geeft in een leven dat ver van ons af staat. Zonder losse eindjes, met een heldere verhaallijn. Een film ook die aansluit bij het thema van deze editie van Film by the Sea: HOOP.
Regie: Sophie Deraspe| Land: Canada, Frankrijk | Jaar: 2024 | Taal: Frans | Lengte: 113 min. | Cast: Félix-Antoine Duval, Solène Rigot, Guilaine Londez
Eervolle vermelding Film & Literatuur Award: Das verschwinden des Josef Mengele
Anno 1956 bevindt Mengele, gespeeld door de Duitse topacteur August Diehl, zich in Argentinië. Hij wordt er getolereerd door lokale autoriteiten, maar na de arrestatie van Adolf Eichmann wordt de grond te heet onder zijn voeten. De vlucht gaat door, via Paraguay naar Brazilië, waar hij in 1979 sterft.
Quote uit het jury rapport: Een complexe film, die je een ongemakkelijk gevoel oplevert, je aan het denken zet en vragen stelt die actueler dan ooit zijn, over geschiedenis, over moraliteit. Sterke beelden, sterke scenes.
Regie: Kirill Serebrennikov | Land: Duitsland, Frankrijk | Jaar: 2025 | Taal: Duits | Ondertiteling: Nederlands | Lengte: 135 min. | Cast: August Diehl, Max Bretschneider, Dana Herfurth, Friederike Becht, Mirco Kreibich
International Student Jury Award: Where the Wind Comes From van Amel Guellat
De negentienjarige Alyssa (Eya Bellagha) en haar beste vriend Mehdi (Slim Baccar) voelen de zware druk van hun families. Wanneer Alyssa hoort over een kunstcompetitie, ziet ze een kans: Mehdi’s werk kan hen misschien naar Duitsland brengen. Maar eerst wacht een reis naar Zuid-Tunesië vol hindernissen. Met deze dramedy maakt Amel Guellaty een bijzondere road movie en coming-of-agefilm, waarin vriendschap en veerkracht centraal staan.
Regie: Amel Guellaty | Land: Tunesië, Frankrijk, Qatar | Jaar: 2025 | Taal: Arabisch | Ondertitteling: Nederlands | Lengte: 99 min.| Cast: Eya Bellagha, Slim Baccar.
Jongerenjury Award: Nawi van Vallentine Chelluget, Apuu Mourine, Kevin Schmutzler, Tobias Schmutzler
De dertienjarige Nawi ontsnapt op de avond van haar gedwongen huwelijk en begint een moedige strijd tegen kindhuwelijken en voor het recht op onderwijs. Gebaseerd op een verhaal van Milcah Cherotich laat de film zien hoe één meisje het lot van velen probeert te veranderen. Nawi, Kenia’s inzending voor de Oscars, ontving al meerdere prijzen op internationale festivals. Hoofdrolspeelster Michelle Lemuya werd bekroond met de African Movie Award voor de meest veelbelovende acteur.
Regie: Vallentine Chelluget, Apuu Mourine, Kevin Schmutzler, Tobias Schmutzler | Land: Kenia | Jaar: 2024 | Taal: Swahili, Engels | Ondertiteling: Nederlands | Lengte: 103 min.| Cast: Michelle Lemuya Ikeny
Beste Lange Documentaire Zeeuws Licht: Mijn Broer van Koert Davidse
Toen Bart, de 28-jarige broer van filmmaker Koert Davidse, in 1986 stierf, werd er niet gesproken over die mysterieuze ziekte waaraan hij overleed: AIDS. Er werd in hun Zeeuwse familie, waar een zwijgcultuur heerste, ook niet gesproken over Barts coming-out.
In zijn meest persoonlijke film tot nu toe onderzoekt filmmaker en -producent Koert Davidse (Gij zult niet doden – Treinkaping De Punt) veertig jaar later het vrijgevochten leven van zijn grote broer. Eens was hun relatie symbiotisch, maar Barts verhuizing naar Amsterdam en de Kunstacademie, creëerde afstand. Net toen ze weer nader tot elkaar kwamen, overleed Bart. Een traumatische gebeurtenis die Koerts leven ingrijpend beïnvloedde.
Ondanks het persoonlijke verhaal gaat deze film ook over grotere thema’s, zoals de maatschappelijke ontwikkelingen in de jaren 80. Wat was de impact van HIV op geïnfecteerden, vrienden, familieleden en de medische wetenschap? Ondertussen ziet Davidse dat de verworven vrijheden van de LHBTQIA+-community, in een tijd van toenemende restricties, bepaald niet vanzelfsprekend zijn.
Regie: Koert Davidse | Land: Nederland | Jaar: 2025 | Taal: Nederlands | Lengte: 83 min.| Cast: Bep Mous, Bobbie Hamwijk, Karin Meijboom-Davidse, Koert Davidse, Marc Thelosen, Michiel Bollinger, Paul Verstraeten, Wilma Jobse-Davidse
Beste Korte fictie Zeeuws Licht: A Perfect Night – Angelo Raaijmakers
Om zijn promotie tot senior politieagent te vieren, proberen Nordin en zijn vriendin Luna ‘een perfecte taart te bakken voor een perfecte avond’. Wat begint als een leuke en liefdevolle activiteit, verandert langzaam in een giftige cyclus van emotioneel en fysiek misbruik, waarin de twee worstelen met hun grenzen en zelfbeheersing.
Regie: Angelo Raaijmakers | Land: Nederland | Jaar: 2024 | Lengte 19 min. | Cast: Momo Samwel, Ilias Addab
Beste Korte Documentaire Zeeuws Licht: De Muziek – Pien Vroonland
In een Zeeuws dorp houdt een kleine groep muzikanten hoopvol vast aan de muziek. Terwijl het ledenaantal slinkt en de stoelen steeds leger worden, dwaalt één van hen ’s nachts door het dorp. Met slechts een zaklamp als gids zoekt hij naar nieuwe leden om de muziek leven in te blazen. Het licht onthult niet alleen de verrassende zoektocht, maar ook de gezichten en verhalen van de muzikanten die elke week blijven terugkomen.
Regie: Pien Vroonland | Jaar: 2025 | Taal: Nederlands | Lengte: 20 min.

